Anasayfa - Hakkımızda

MİSK'den Sert Tepki

19 Ekim 2021

Yeniden Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Tuncay ŞAŞ ,Başta ABD Büyükelçisi ve 10 ülke’nin tutuklu sanık Osman KAVALA ile ilgili süren davaya müdahale etmelerine tepki göstererek,Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir. Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez"dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli Osman Kavala, FETÖ ve PKK iltisaklı kişiler ile görüşmek suretiyle ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs etme’ ve  ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ şüphesi ile tutuklanmasına Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilerinin itirazları bağımsız yargı ve hukukun egemen olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından kabul edilemez.

Osman Kavala’nın şüpheli bulunduğu suçların derinliği ve kapsamının genişliği, delil toplanma ve ilişki ağının yurt dışına kadar uzanması sebebi ile tutukluluk süresinin uzamasının adil yargılama hakkının engellendiği sonucunu doğurmamaktadır. Aksi halde Osman Kavala’nın yurt dışına kaçma hususunda kuvvetli şüphenin bulunması sebebi ile adil yargılanmanın engelleneceği ve delillerin karartılarak suçların cezasız kalacağı bu durumun ve adı geçen ülkelerin taleplerinin bizatihi hukukun genel ilkelerine aykırılık göstereceği açıktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Cevizlidere Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:143 Murat Apt. Kat 1 No:5 Çankaya / ANKARA
0312 473 0641
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2021 Yeniden Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu Resmi Web Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım Akdeniz Organizasyon.